Horská výzva Jeseníky 64km

12.04.2015

ROCK POINT-HORSKÁ VÝZVA 2015 Jeseníky Long 64km a můj první ultraběh.
A dobrodružství mohlo začít. V týdnu mne oslovila Zdenička, že jí vypadl parťák na Horskou výzvu, zda-li to nechci běžet. Váhala jsem asi dva dny a stále v myšlenkách jsem si říkala, že bych to mohla zkusit, neb tak náročnou a dlouhou trať jsem ještě neběžela a tak jsem jí napsala sms "jdu do toho" :) V pátek ráno jsem si zabalila snad vše co mám, neb jsem netušila jaké je tam počasí a co vlastně budu potřebovat :D vše jsme naházely do auta a vyrazily na dlouhou cestu do Jeseníků cca 350km. Do Koutů nad Desnou jsme dorazily kolem 18hod. Ty kopce nádhera a všude spousta sněhu, hned mi bylo jasné, že to nebude lehký závod. Byla jsem pěkně nervózní, ani jsem moc nejedla, nebyla chuť spíše jsem se snažila pít. Poslala jsem poslední sms, že se nemusí o mě bát, ale v myšlenkách jsem tak přesvědčená nebyla. Oblékla jsem se teple a šla na start.
Výstřel zazněl ve 23.55hod byla krásná temná noc. Bylo nás hodně mezi námi i netrpěliví psí parťáci, kteří se tlačili kupředu. Můj velký příběh v Jeseníkách začal. Po pár metrech lehkého běhu si hned začala Zdenička stěžovat, že už nemůže a musí doplnit cukr a začala si plnit ústa dvěma cukry a zapíjet to vodou. Byla jsem překvapená, že má problém už na začátku. Po pár km mi došlo, že to s během nebude mít nic společného, že to bude túra a po první občerstvovačce cca na 16km mi došlo, že ani túra to se Zdeničkou nebude. Nechci jí zde hanit, neb to bylo její rozhodnutí a následně i mé, že jsem do toho s ní šla, jen i nyní nechápu, proč absolvuje takové závody, když od prvního km trpí. Trpělivě jsem jí povzbuzovala. Vždy se ohlížela, zda-li jí mám za zády a pak čekala a čekala, bylo mi chladno. Když už jsem předbíhala některé běžce asi pětkrát trpělivost mi docházela.
Asi kolem 5hod ranní vysvitlo slunce, byl to nádherný okamžik. Čelovka mi akorát dosvěcovala, takže jsem to měla hezky vypočítané :). Stála jsem tam a zírala na tu nádheru, jak se mi hory ukazují, mění svojí barvu a odhalují se své parádě. Říkala jsem si kolik lidí má možnost dnes v tuto hodinu něco takové spatřit :) tento okamžik stál za to, vyšlápnout ten hnusný krpál :D a pak už vše probíhalo v tichosti a s trpělivostí.
Na 40km kousek před Pradědem jsem se rozhodla, že parťačku opustím, byla mi zima, předcházeli nás i turisti....je to jen o hlavě a já měla nepříjemný pocit, že jí opustím. Každý si zodpovídáme za své rozhodnutí. Zdenička za své, že absolvuje závod, který nezvládá a já za své, že jsem opustila parťačku. Na tomto místě jsem potkala Kešu se svým páníčkem a pomohli mi s rozhodnutím a podpořili mne. Kešu mne olízla na cestu a já vyrazila.
Zbývalo mi asi 23km do cíle. S novou myšlenkou, že konečně mohu "bežet" jsem vyrazila. Bála jsem se, že zabloudím, nebo se mi něco stane, neb to byla trasa dobrodružná. Sníh na slunci polevoval, lehce jsem se bořila a musela se soustředit na místa, kam našlapuji. Měla jsem v sobě výzvu, že musím dokončit trasu a nevzdat to. Byl to pro mne můj nejdelší běh a nejnáročnější trasa. Předběhla jsem asi 24 párů, všichni mne podporovali, říkali "jsi dobrá běž, nebo hop hop, leť" :) neskutečně mi to pomáhalo. Celé jsem to běžela k mému překvapení sílu jsem měla. Na závěr mne čekala 2km dlouhá sjezdovka seběh, byla to krize při každém kroku mi pod nohama povolil sníh a sklouzla jsem se o tři kroky navíc, stehna bolela a únava noc beze spánku přišla. Sjezdovku jsem zdolala předběhla na ní ještě tři páry a proběhla cílem. Vyhrkli mi slzy radostí. Přítel tam na mne čekal, byl v cíli daleko přede mnou a udělal mi foto :) objal mne. Byla a stále jsem šťastná, že jsem to zvládla a až nyní si uvědomuji, co vše mi tato "výzva" dala.
Zdeňka nakonec závod dokončila o 2,5hod po mě, takže jsme nebyly diskvalifikované a počítal se její čas. Odpustila mi a já jí také.
Památka na závod :) lehce mne bolí noha a mám spálený obličej od sluníčka, takže je na mne dnes opravdu krásný pohled.
Trasu jsem zdolala za 13hod a 30minut
Trasa nyní načuhuji do mapy tak snad je to správně: Kouty nad Desnou, Hučivá desná, Vřesová studánka, Chata na Příčné, Keprník, Ve Stžích, Černava, Ramzová, Vražedný p., Obří skály, Šerák, Keprník, Na Příčné, Červená hora, Červenohorské sedlo,Výrovka, Malý Jezerník, Velký Jezerník, Práděd, Petrovy kameny, Vysoká hole, Kamzičník, Velký Máj, Homole, Dlouhé stráně, Turecké svahy, Tetřeví ch., a Cíl Kouty nad Desnou celkem 64km převýšení 3000