Bosák Race 1/2020

05.09.2020

První závod v naší zemi rodné, který se absolvuje naboso a mnou vymyšlen a zorganizován,,,,
Neustále potkávám lidi, kteří se mne ptají jaké to je chodit naboso a když jim povím o tom, že i bosa běhám jsou vyděšení, že to snad ani nelze a tak vznikla myšlenka vytvořit Bosáka Race.   

S kamarádkou Paulinkou jsem o tom hodila řeč a jelikož má ráda extrémní závody, byla nadšená a vrhla se do toho se mnou, víc tedy není potřeba. Mám podporu a druhého blázna. Příprava tedy mohla začít. 

Zažádala jsem město Ostrov o povolení a příjemně mne překvapilo jednání a pomoc při vyřizování, do týdne bylo kladné rozhodnutí u  mě doma na stole, jupí takže jdeme na to. Jenže pak přišla krize Korona a mé nadšení muselo stranou, Závod se tedy na mé narozeniny 30.května musel zrušit. 

Nový termín 5, září vymyšlen a opět znovu žádat o povolení, vše proběhlo hladce, neb už o nás věděli. Prázdniny utekli rychle a sním i příprava. Nechala jsem vyrobit s logem Bosáka Race různé dárkové předměty a chtěla jsem i čelenky a dres, ale to už se nakonec nestihlo, protože jsem nenašla firmu, která by to udělala, dle mých představ. Doma jsem pak, už jen tiskla různé info o závodě a vyráběla medaile a diplomy. Příprava vrcholí. Proběhnutí trasy a zjištění, že ji musíme změnit, protože džungle nejen, že zarostla, ale spadl nám přes ní i strom. Nová trasa vymyšlena a je trochu i delší, což je jedině dobře. Fb stránky se plní informacemi, přichází první registrace na email...

Den Bosáka Race. Brzké ráno vstávám, děti zajištěné a odjíždím s plným autem s Paulinkou značit trasu, právě vychází slunce a nám se tají dech. Natěšené na závod, dnes se mi splní sen i přes různá úskalí a pár nevěřících, že to dokážeme. Smáčím nožky v ranní rose, brodím se chroštím, abychom mohli označit trasu. Se sekyrou chystám klacky na šipky, smějeme se, užíváme si rána a těšíme se kolik lidí dorazí.

Trasa označená, stan stojí, zázemí se rýsuje. Přijíždí Ostrovský Macík s odchytovou sanitou a vystupují zástupci, útulku Bety. kteří přivážejí dobroty na prodej a i malého psího člena k adopci. Nemůžeme se na něj s Paulinkou dívat, už doma lumpíky máme. Všichni tři z útulku jsou příjemní a vděčni, že jsme pro ně tuto akci nachystali a těší se na samotný závod.

Závodníci pomalu přichází a registrují se, většinou pro mě neznámé tváře. Víte to je tak, že čekáte spíše ty přátelé a překvapí vás opak. Nenaděláte nic, jen to přijmete s pokorou a jste vděčni za ty nové....

Radost. Dorazili bosonožci z každého koutu naší země. Z Plzně, Prahy, ale nejdále přijela má kamarádka Zlati, až od Prostějova, která u mě zůstává, až do pondělí. To prostě potěší, že profesionální bosonožci, co nesportují se na Bosákovi objeví. Dorazil i David z Prahy s přítelkyní a přivezli bosoviště, které si měli možnost po závodě všichni vyzkoušet. Střepy, lego nebo hřebíky prošli si všichni, neb po Bosákovi, už dají vše.

Konečně start. Nejdříve startovali Bosáci a Bos Bosáci a poté Bosáčci. Nejmenší zastoupení byl Pepíček 1,5 roku a moje Brambůrka 2 roky. Canicross byl též zastoupen a všichni vystartovali z toho kopce jak šílení. Já ale věděla, že je to brzy přejde, hned pod kopečkem začínala kamenitá část.

Děti to měli jednodušší a obíhali pouze louku, ale pozor byl to jeden km, takže to neměli zadarmo a na trase je čekal štěrk, šišky, klacky a recy překážka plná odpadků. Do cíle z děvčat doběhla první Valentýnka Jandová a druhá má Brambůrka. Z kluků byl první můj syn Honzík, což mě moc potěšilo s jeho čerstvou diagnózou 1..Diabetes, to zvládl úžasně. Druhý byl Štěpán Hepnar, který na poslední chvilku po mé motivaci zahodil boty a vrhl se na závod a nechal tam stát opařeného staršího bratra a taťku, kteří odvahu na závod nenašli. Jeho mamka Adéla, už byla totiž na trase Bosáka a zdolávala jej. Třetí z chlapců doběhl náš nejmenší účastník Pepíno syn Paulinky a byl to prostě malej úžasňák.

Mezi tím, nám už do cíle dobíhali ostatní závodníci. Někteří probíhali do druhého kola, jiní nám lehli hned za cílem po dokončení jednoho kola Bosáka. Jeden šťastnější jak druhý, ty jejich výrazy se nedají popsat, Bylo cítít, jak si to užili a sami byli překvapení s úžasného prožitku běhu naboso v různém terénu. Ať to byla tráva, velké kameny, štěrk, říčka přes kterou se museli přebrodit, lesní porost, šišky atd. Jeden krásnější Bosák, jak druhý.

Cílem si většina z nich musela proběhnout dvakrát kvůli fotografii, nestíhala jsem, nevěděla jsem co dříve "nasávat". Konečně jsem tu měla tolik bezva lidí bez bot a nebyla jsem tu sama. Všichni do jednoho nadšení nejen z trasy, ale hlavně z toho, že to dokázali a pokořili Bosáka Race. Najednou jsme byli jedna velká bosá rodina.

Zážitky z cíle....povalující se bosonožci, spocení, ale šťastní, Nadšení z prvního bosoběhu a umístění a hlavně teď se mohou vrhnout na to úžasné voňavé a oči lákající občerstvení. Liduška veganka, profesionální umělkyně v kuchyni, nám přichystala doslova poklady lákavé. To byl fofr jak ji to ve stánku mizelo a já byla vděčná, že mi jeden burg schovala. Všichni si její kuchyň pochvalovali a to tam nebyl, ani kousek masa. Pro mě jako vegetariánku sen, který se na závodech jiných nikdy asi nesplní, o to více jsem hrdá na svůj závod.

Všechny ty tváře a  bosé nohy spokojené, že konečně dostali prostor, bylo krásné jen tiše pozorovat. Dokázali jsme to. Z ničeho vytvořit jedinečný závod. Dokázali jste to a přišli jste pokořit své hranice a já moc děkuji za důvěru, neb věřím, že rozhodnutí nebylo lehké. Zúčastnilo se 31 závodníků. 

Děkuji, že jste koupili ve stánku spoustu dobrot pro pejsky a podpořili jste tam psí útulek bety zde v Ostrově, kde evidentně pracují velmi milí lidé.

Děkuji přátelům Věrušce a Gábině za pomoc při registraci a s úklidem poté. Děkuji Danovi, že na trase ukazoval kudy tudy a za dokumentaci. Děkuji Honzovi za fotografie. Děkuji Ivetce za půjčení stanu. Děkuji Davidovi za bosoviště. Děkuji útulku Bety za příjemnou společnost a důvěru. Děkuji Lidušce za vege občerstvováka a především děkuji Paulince a její rodině, že mě podpořila v mém bláznivém nápadu a byla mým nadšením a podporou.
Nesmím zapomenou na partnery: Element Story, Petraki, Obuv Dana Ostrov, Tvořivá dílna Janan, Naboso, aj, tajní sponzoři. Děkujeme moc.

Po závodě....
Všude uklizeno, nikde nikdo, ticho a klid a já si tu tak v klidu na kopci sedím, do dáli hledím, ochutnávám výborný burgr a tiše si užívám radostný pocit lásky, že závod se povedl a že jsem mohla dát jiným procítit, alespoň na chvilku to, co já prožívám každičký den...bosochůzi, bosoběh.

Spoustu fotografií najdete na fb Bosák Race. Výsledky závodu najdete pod foto zde.


Výsledky Bosák Race 1/2020

Bosáček Race 1km                     
Dívky:                                               čas               tým
1. Valentýna Jandová ..................... 05:02 min    DDM Ostrov
2. Brambůrka Jiříková .................... 22:59 min.    Bosák Race
Chlapci:
1. Jan Damián Škarpa ..................... 05:18 min.    Bosák Race
2. Štěpán Hepnar................................ 05:19 min.    Ostrov
3. Josef Gerald Korb........................  22:06 min.   Bosák Race

Bosák Race 2,4km 
Ženy
1. Jana Třísková ................................... 13:39 min.     SVVAT
2. Eva Fousová .................................... 14:14 min.      Ostrov
3. Věra Pravcová ................................ 15:50 min.     Šneci v běhu
4. Zdenka Antoniová ....................... 16:22 min.     Tonky
5. Zlatica Mikytová............................. 43:00 min.     Příběhy bosonožců
Muži
1. Petr Míšek............................................ 13:22 min.
2. Stanislav Tříska ............................... 15:16 min.      SVVAT
3. Jan Míšek ............................................ 15:16 min,
4. Vít Honys ............................................. 19:11 min.
5. David Mrhač ...................................... 30 min.          Bosá turistika
Canicross
1. Gabriela Slámová a Bek............. 13:41 min.

Bosák Race 4,8km
Ženy
1. Jana Philipsová.................................. 28:38 min.
2. Adéla Hepnarová............................ 32:25 min,
3. Lenka Dvořáková............................ 34:27 min.       Rozběháme Česko
4. Hana Maňasová............................... 44:09 min.
5. Jana Kantová...................................... 48:32 min,
6. Lucie Nedomová............................ 49:19 min.      SK Lysolaje
Muži
1. Martin Jiřík.............................................. 21:24 min.
2. Lukáš Ludwig..................................... 28:39 min.
3. Roman Akak........................................ 28:54 min.
4. Rostislav Korb.................................... 30:27 min.      Bosák Race
5. Šimon Ehrlich...................................... 34:34 min,
6. Josef Drbohlav................................... 35:51 min.
7. Jiří Náprstek.......................................... 49:19 min.     Příběhy bosonožců
Canicross
1. Hana Pincová a Thelma............... 40:59 min.
2. Jan Zamrzlý a Leon......................... 41:00 min.